Visa detaljer
Vägledande monteringstid: 2Tim
Vikt: 0,50 KG
Storlek (LxHxB): 20x5x5 cm
Antal per bil: 1 stk.
Universal Softflex-rör 50x200 mm - flexibel och hållbar avgaslösning
Ett universellt Softflex-rör med måtten 50x200 mm är utformat för att minska vibrationer och rörelser i avgassystemet, vilket minimerar påfrestningarna på andra komponenter. Den här typen av flexrör hjälper till att förhindra sprickor och läckage, vilket ger avgassystemet en längre livslängd.
Egenskaper för Softflex-rör 50x200 mm
Flexibel konstruktion: Absorberar motorvibrationer och rörelser, vilket skyddar avgassystemet.
Kompakt storlek: Med en total längd på 200 mm och en diameter på 45 mm är det perfekt för olika fordonsapplikationer.
Material i rostfritt stål: Ger hög motståndskraft mot värme, korrosion och mekanisk påfrestning.
Optimerat avgasflöde: Minskar turbulensen och säkerställer ett effektivt gasflöde.
Enkel installation: Kan användas som ersättare eller uppgradering i olika avgaskonfigurationer.
Användning
Softflex-röret är ett pålitligt val för att ersätta utslitna eller skadade flexsektioner i ett avgassystem. Det förbättrar hållbarheten, minskar den mekaniska påfrestningen och bidrar till att bibehålla en jämn avgasfunktion.
Det här flexröret är utformat för universell användning i avgassystem från både OEM och eftermarknaden och säkerställer optimal prestanda och ljudreduktion genom att effektivt absorbera rörelser och vibrationer.
Låt vår BMW-specialiserade verkstad göra jobbet! Kontakta oss för prisförslag på mail: verkstad@schmiedmann.se eller tel: 0300 - 308 08!
Allt för BMW och MINI! Notera! Vi har “bara” ca 27.000 nya och begagnade produkter i vår onlinekatalog av över 500.000 BMW & MINI-produkter tillgängliga, så tveka inte på att kontakta vår kundtjänst om det är något du inte hittar på hemsidan! Kom ihåg att vi har det största utbudet av BMW & MINI-produkter så kontakta gärna oss gärna för assistans med att hitta rätt produkter för din BMW: info@schmiedmann.se